Menu
0 Comments

Leczenie komplikacji okołoporodowych

Wiele z występujących powikłań można przewidzieć w badaniach diagnostycznych w ciąży. Do najczęstszych powikłań należą: wypadnięcie pępowiny, przedwczesne rozpoczęcie porodu, a także niedotlenienie dziecka oraz wycieńczenie porodowe oraz nieprawidłowe ułożenie dziecka. Wszystkie te przypadłości mogą wywołać niebezpieczne konsekwencja zarówno u matki, jak i u dziecka. Poniżej kilka słów o najpopularniejszych powikłaniach, które mogą wystąpić w trakcie porodu.

Pępowina owinięta wokół szyi dziecka

Pępowina o swoisty przewód, którym dziecko połączone jest z matką. Przez pępowinę, do dziecka docierają substancje odżywcze oraz tlen. Ze względu na to, że pępowina jest dość długa, w trakcie porodu może owinąć się wokół szyi dziecka. Zdarza się również, że pępowina zaciska się wokół rączki lub nóżki dziecka. Można wykryć to za pomocą badania USG wykonywanego przed porodem. Gdy lekarz nie zauważy tego w odpowiednim momencie, może dojść do podduszenia dziecka. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy jest za późno na zaordynowanie cesarskiego cięcia.

Zdarza się również, że na pępowinie tworzą się supły. Supły widoczne są na badaniach USG, a zadaniem lekarza jest ocena tego stanu rzeczy za każdym razem, kiedy kobieta zgłasza się na badania kontrolne. Inna sytuacja to wypadnięcie pępowiny przed porodem. Taka sytuacja zagraża dziecku i w razie jej wystąpienia, od razu podejmuje się decyzję o cesarskim cięciu.

Niedotlenienie płodu

Niedotlenienie płodu pojawia się raz na tysiąc porodów. Statystycznie więc, jest to dość częste powikłanie poporodowe. Skutkiem powikłań tego typu są różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne u dziecka (autyzm, ADHD, padaczka, czy porażenie mózgowe).

Złe ułożenie dziecka w trakcie porodu

Dawniej, nieprawidłowe ułożenie płodu, było automatycznie wskazaniem do cesarskiego cięcia. Obecnie, przeprowadza się poród naturalny pod ścisłą kontrolą lekarską. Oczywiście może zdarzyć się, że w jego trakcie podejmuje się decyzję o cesarskim cięciu (nawet na ostatnim etapie). Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy dziecko ma zbyt dużą główkę w stosunku do miednicy matki lub wtedy, gdy czynność skurczowa macicy ulega drastycznemu obniżeniu.

Podsumowanie

Na szczęście, powikłaniom okołoporodowym można skutecznie przeciwdziałać. Jednocześnie, możliwe jest skuteczne i szybkie leczenie powikłań okołoporodowych u ginekologa Wrocław. Im lepiej rozwinięty kraj oraz im lepsza opieka zdrowotna roztoczona nad ciężarną, tym mniejsze jest ryzyko śmierci dziecka lub matki wskutek powikłań. Przykładowo, w krajach Afryki Środkowej i Południowej, dochodzi do około 300 razy większej liczby zgonów noworodków niż w krajach wysokorozwiniętych.

Tagi: ,