Obsługa Facebooka Świętokrzyskie - codeengineers - Media społecznościowe Kielce
window tinting cork edgesigns Looking for ways to window tinting in the car – check out the EDGE SIGNS Cork. The glazing gives each vehicle a pattern and elegance, as well as protecting our eyes and skin from the damaging effects of UV rays. In our range of products, you will find a comprehensive window tinting service with high quality materials – see our company in Cork.
minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-243 Rozciąganie mięśni Radomsko http://kielkiewicz.pl/pl/oferta/1/terapia-manualna      latarka 50000 lumenów
Menu
0 Comments

Jak zostać farmaceutą?

Bycie farmaceutą to trudny i wymagający zawód, jednak zdecydowanie nie można powiedzieć, aby był nudny. Zanim jednak zyskamy możliwość pracy w aptece, musimy spełnić określone wymagania, a także nauczyć się wielu rzeczy, począwszy od typowych zagadnień około-medycznych, a skończywszy na pracy z drugim człowiekiem. Jak zatem zostać farmaceutą?

 

  1. Jakie obowiązki ciążą na farmaceucie?
  2. Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, aby móc zostać farmaceutą?
  3. Jakie cechy powinien mieć dobry farmaceuta?
  4. Jak prezentują się zarobki farmaceutów?

 

Jakie obowiązki ciążą na farmaceucie?

Farmaceuta to osoba, która jest uprawniona do pracy w aptece, wydawania leków, w tym także leków na receptę oraz informowania klientów o działaniu i innych parametrach sprzedawanych substancji. Dobry farmaceuta nie tylko zaprezentuje szereg produktów na wybrane dolegliwości, ale także wspomoże swoją radą, poinformuje o tym, których leków nie wolno brać łącznie i tak dalej. W przypadku leków na receptę farmaceuta jest uprawniony do wydawania każdego rodzaju leków, czego nie można powiedzieć o techniku farmacji, który z definicji ma dużo mniejsze uprawnienia. Obecnie nie jest również już możliwe, aby zdobyć wykształcenie technika w tym zawodzie – ostatnia możliwość miała miejsce w roku szkolnym 2018/2019.

 

Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, aby móc zostać farmaceutą?

Aby móc pracować w aptece, należy skończyć pięcioletnie studia na kierunku farmacja. Jest to bardzo wymagająca dziedzina, obejmująca wiele trudnych przedmiotów, do których zaliczamy przedmioty podstawowe takie jak anatomia, chemia, biologia, toksykologia czy botanika. W ramach kierunku kształci się także w zakresie przedmiotów ściśle związanych z lekami, jak chemia leków, farmakoterapia i historia farmacji. Ostatnią gałęzią zagadnień, jakie poznaje każdy student farmacji, są psychologia, metodologia badań, prawo farmaceutyczne oraz etyka zawodowa.

Studia w zakresie farmacji są żmudne i trudne, głównie ze względu na dużą różnorodność zagadnień, w jakich trzeba zdobyć szczegółową i specjalistyczną wiedzę. Dodatkową trudnością jest również to, że jest to kierunek bardzo dynamiczny, który wymaga od adeptów ciągłego uczenia się, także już po zakończeniu studiów. Aby móc pracować w aptece przyszły farmaceuta potrzebuje zarówno wykształcenia wyższego, jak i prawa do wykonywania zawodu, które jest wydawane po ukończeniu nauki.

 

Jakie cechy powinien mieć dobry farmaceuta?

Ze względu na to, że pomyłka w doborze leków może skończyć się dla pacjenta bardzo źle, od farmaceuty przede wszystkim jest wymagana dokładność i sumienność wykonywania swojej pracy. Dotyczy to zarówno leków bez recepty, jak i tych wydawanych na polecenie lekarza. Poza tym dobrymi predyspozycjami do tego zawodu są także: cierpliwość, umiejętność utrzymania koncentracji przez dłuższy czas a także umiejętność pracy z ludźmi. Więcej o tym, jak zostać farmaceutą, można dowiedzieć się z opisów kierunków studiów na uniwersytetach medycznych, forów dla farmaceutów i tym podobnych miejsc.

Jak prezentują się zarobki farmaceutów?

W dużych miastach dobry farmaceuta nie będzie miał większego problemu z osiągnięciem pułapu 3000 zł netto za miesiąc pracy. W przypadku osób początkujących stawka ta może być niższa, jednak warto pamiętać, że w wielu aptekach pracownicy dodatkowo otrzymują premię do podstawy swojego wynagrodzenia. Na najlepsze warunki finansowe może liczyć kierownik apteki, podczas gdy osoby pracujące w zawodzie technik farmaceuta zwykle otrzymują dużo niższe pensje – średnio około 1500 zł miesięcznie.

Tagi: , ,