Podejmujemy się pozycjonowania stron aby wpłynąć na zmianę ich pozycji w wyszukiwarkach, w tym celu nieustannie monitorujemy. - Pozycjonowanie w Norwegii - http://www.codeengineers.com/globalseo/p1__pozycjonowanie_stron_w_norwegii_adwords_norwegia_googleno.html
Specjaliści do spraw zarządzania nieruchomościami Imielin ADM Imielin ADM Rzetelny zarządca nieruchomości w Warszawie Imielin Adm
minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-274 fanpage dla biura nieruchomości minimum 10 krotkich zdan opisujacych firme i strone w osobnych linijkach8-274      kolczyk helix
Menu
0 Comments

Mięso z jelenia oraz mięso z dzika: wartości odżywcze

Mięso z dzika oraz inne dania z dziczyzny rzadko goszczą na naszych stołach. Dziczyzna odeszła bowiem w zapomnienie. Jednak w obecnych czasach, kiedy większość z nas dba o swoją sylwetkę oraz przykłada coraz większą wagę do tego, co znajduje się na naszym talerzu, warto sobie o dziczyźnie przypomnieć.

Mięso z jelenia oraz mięso z dzika: wartości odżywcze

Dziczyzna to nie tylko popularna kiełbasa z dzika. Dziczyzna to również pyszne oraz zdrowe mięso z jelenia oraz mięso z daniela, czy nawet pasztet z sarny. Mięso ze zwierząt łownych jest dużo zdrowsze od mięsa zwierząt hodowlanych. Ten fakt wynika z tego, że zwierzęta dzikie żyją bez stresu, a ich żywność pozbawiona jest całkowicie chemii, która często dodawana jest do pasz w różnego rodzaju hodowlach.

Wartości odżywcze dziczyzny cechują się niską zawartością tłuszczu oraz najwyższą zawartością żelaza w porównaniu do innych mięs, takich jak drób, wieprzowina czy wołowina. Regularne spożywanie dziczyzny wzbogaca nasz organizm w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz jest dla nas bombą witaminową. Mięso z dzika oraz mięso z jelenia charakteryzuje się bowiem trzykrotnie wyższą zawartością witamin takich jak tiaminy oraz ryboflawiny, które są odpowiedzialne za nasz układ nerwowy oraz układ immunologiczny.

Dziczyzna: pasztet z sarny

Pasztet z sarny to bardzo popularne danie, jeśli w naszym menu gości dziczyzna. Sarnina czyli mięso z sarny, poza wyśmienitym smakiem oraz aromatem, dostarcza do naszego organizmu również wysoką zawartość fosforu, magnezu oraz wapnia. Właśnie dlatego nazywana jest jednym z najzdrowszych mięs, jeśli chodzi o zwierzęta łowne.

Warto jednak pamiętać, że zdrowa i dobra dziczyzna to ta, która pochodzi ze sprawdzonego źródła. Jeśli więc mamy zamiar wprowadzić mięso z dzika do naszego domowego menu bądź zaserwować gościom przepyszny pasztet z sarny – warto zorientować się, gdzie znajdziemy sprawdzone źródło wyrobów z dziczyzny bądź najlepszy sklep. Dziczyzna, którą oferuje każdy sprzedawca jest mięsem przebadanym, co potwierdza pieczęć lekarza weterynarii.

Mięso z dzika kojarzyło się bowiem wielu osobom jedynie z włośnicą, której ryzyko w obecnych czasach zostało zminimalizowane. Mięso z dzika czy mięso z jelenia poddawane jest badaniom, które świadczą o tym, czy mięso z danego zwierzęcia łownego nadaje się do spożycia po wcześniejszej obróbce termicznej.

Patrząc na zalety jakie niesie za sobą dziczyzna, jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego organizmu, warto wprowadzić do naszego menu przynajmniej raz w tygodniu mięso z dzika, mięso z jelenia bądź pyszny pasztet z sarny.

Tagi: , ,