Właściwa higiena jamy ustnej

Warto dbać o swoją jamę ustną nie tylko ze względów estetycznych i higienicznych. Nie jesteśmy tego za bardzo świadomi, ale choroby zębów czy dziąseł bardzo szybko przerzucają się na resztę organizmu i mają wpływ na osłabienie odporności. Dlatego trzeba robić wszystko, co należy, aby nie narażać jamy ustnej na zbędne choroby.

Zazwyczaj nasze dbanie o jamę ustną ogranicza się do szczotkowania, jednak z racji na ilość produktów, które spożywamy w ciągu dnia, jest to mało wystarczające. W związku z tym warto pomyśleć o zakupie dobrego płynu do płukania ust. Jednak jaki z dostępnych na rynku jest najlepszy? Kupując płyn do płukania ust, koniecznie trzeba uwzględnić kilka aspektów.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zawartość alkoholu w preparacie. Płyny do płukania z większą ilością alkoholu będą złą propozycją dla dzieci, młodzieży oraz osób, które mają problemy z paradontozą. Kolejną sprawą jest poziom wrażliwości zębów. Jeśli zęby są delikatne, to również lepiej zrezygnować z produktów o większym stężeniu alkoholu i sprawdzić, czy znajdują się składniki łagodzące ból. Analizując skład, dobrym pomysłem będzie zadbanie o to, aby płyn zawierał środki ograniczające odkładaniu się płytki nazębnej.

Pamiętaj, że płyn do płukania jamy ustnej nie tylko zadba o Twój świeży oddech, ale dotrze w te części, gdzie nie dosięgniesz szczoteczką. Opisywany płyn jest wręcz obowiązkowy dla osób, które noszą aparat na zęby. Intensywne i regularnie płukanie pozwoli pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni między drucikami a aparatem.

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany do korzystania z płynu do płukania do ust, to na pewno możesz, chociaż przetestować taką formę dbania o własną higienę. Po zużyciu jednej butelki płynu będziesz  miał wyrobiony pogląd, czy taki produkt  Ci odpowiada.

Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Coraz więcej osób zarówno starszych jak i młodszych skarży się na bóle kręgosłupa. Najczęstszymi przyczynami tego stanu są m.in. siedzący tryb życia, nadwaga, brak aktywności fizycznej oraz wrodzone i nabyte schorzenia kręgosłupa. Oczywiście pomimo wszystkich zagrożeń mamy wpływ na to, jak długo będziemy cieszyć się zdrowym kręgosłupem.

Najczęstsze przyczyny

U większości osób skarżących się na uciążliwe bóle kręgosłupa lekarze nie stwierdzają patologicznych zmian w budowie oraz strukturze kręgosłupa. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nasze zaniedbanie – brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa oraz częste przeciążenia. W związku z trybem życia, jaki prowadzimy, najczęściej spotykamy się z bólem odcinka lędźwiowego oraz szyjnego. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy pamiętać przede wszystkim o prawidłowej postawie, zwłaszcza jeśli pracujemy w pozycji siedzącej. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dawka sportu dobranego do naszej kondycji oraz stanu zdrowia.

Choroby związane z bólem kręgosłupa

Czasami przyczyną bólu kręgosłupa jest choroba. Najczęściej występujące to:

– zwyrodnienia kręgosłupa

– zapalenie stawów

– dyskopatia

– osteoporoza

Choroby te mogą być skutkiem „zużywania się” kręgosłupa, urazów czy też ogólnego zaniedbania. Musimy pamiętać, że w poważniejszych przypadkach nie wystarczy rehabilitacja i masaże – jeśli zmiany są ciężkie i uciążliwe czasami niezbędna jest operacja. Musimy pamiętać, że stan naszego kręgosłupa zależy przede wszystkim od nas i od naszego trybu życia. Wszechobecny stres i pośpiech nie należą do naszych sprzymierzeńców, ale musimy wiedzieć, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Jeśli Ty też borykasz się z takim problemem, zapraszamy do artykułu z informacjami jak radzić sobie z bólem kręgosłupa.