Zdrowie jest najważniejsze
14Nie można zaprzeczyć, że właściwa profilaktyka jest niezmiernie ważna dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji całego organizmu. Najważniejsze badania warto zacząć od zbadania krwi, ponieważ w ten sposób można wcześnie wykryć wiele schorzeń oraz niepokojących symptomów. Dlatego jest tak ważne, aby przynajmniej raz do roku przeprowadzać badania krwi. Nawet badanie wykonane w podstawowym zakresie, obejmującym m. in. morfologię, potrafi wskazać na pewne zaburzenia, które mogą sygnalizować zalążek poważniejszych problemów.
Ogólne badania profilaktyczne, poza analizą próbki moczu, obejmują również badania krwi. Co ważne dla uzyskania jak najlepszego wyniku, tego typu badanie należy wykonać na czczo, czyli nie spożywać posiłków przez minimum 12 godzin przed pobraniem krwi. Najlepiej przyjmować jedynie czystą wodę, a zrezygnować na ten czas ze słodzonych napojów czy herbaty. Ważną informacją dla osób, które regularnie ćwiczą jest także to, że na 1 lub 2 dni przed badaniami warto zrezygnować z podejmowania wzmożonej aktywności fizycznej. Liczne badania wskazują na silną korelację między przekłamaniem wartości niektórych odczynników, a wykonywaniem przez organizm większego wysiłku.
Co wykrywa badanie krwi? Analizując krew, można dowiedzieć się bardzo wiele o funkcjonowaniu organizmu. Przede wszystkim badania krwi przeprowadza się w celu ustalenia: odczynu Biernackiego (OB) czyli szybkości opadania erytrocytów we krwi, poziomu glukozy a także poziomu lipidów – cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów. Dzięki znajomości tych wartości można ustalić czy na horyzoncie nie rysuje się żadne poważniejsze zagrożenie dla zdrowia, a także czy prowadzona dieta odpowiednio wpisuje się w tryb życia danej osoby. Choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca mogą być bardzo niebezpieczne dla organizmu, dlatego im wcześniej zostaną zdiagnozowane ich zalążki, tym szybciej i skuteczniej można im przeciwdziałać.
Do puli podstawowych badań krwi wchodzi przede wszystkim morfologia. Jest to najbardziej podstawowe badanie, dostarczające informacji o poszczególnych elementach krwi. Co może wykryć morfologia krwi? Zadaniem badania jest przede wszystkim ustalenie ilości krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Ustalone w czasie przeprowadzania badań wartości wskaźników erytrocytarnych, informują o cechach badanych krwinek czerwonych. Poza dokładną analizą procentowego udziału leukocytów (WBC) oraz płytek krwi (PLT), sprawdza się także stężenie hemoglobiny (HGB), a także wartość hematokrytu (HCT). Jeśli wyniki odbiegają od normy – która zwykle podana jest na karcie – warto niezwłocznie umówić się na wizytę lekarską i zasięgnąć porady. Morfologia krwi to badanie, które zdrowe osoby powinny wykonywać przynajmniej raz do roku. Dobrze wyrobić sobie nawyk przeprowadzania regularnych, profilaktycznych badań, a także przypominać o ich przeprowadzaniu bliskim osobom.