Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Coraz więcej osób zarówno starszych jak i młodszych skarży się na bóle kręgosłupa. Najczęstszymi przyczynami tego stanu są m.in. siedzący tryb życia, nadwaga, brak aktywności fizycznej oraz wrodzone i nabyte schorzenia kręgosłupa. Oczywiście pomimo wszystkich zagrożeń mamy wpływ na to, jak długo będziemy cieszyć się zdrowym kręgosłupem.

Najczęstsze przyczyny

U większości osób skarżących się na uciążliwe bóle kręgosłupa lekarze nie stwierdzają patologicznych zmian w budowie oraz strukturze kręgosłupa. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nasze zaniedbanie – brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa oraz częste przeciążenia. W związku z trybem życia, jaki prowadzimy, najczęściej spotykamy się z bólem odcinka lędźwiowego oraz szyjnego. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy pamiętać przede wszystkim o prawidłowej postawie, zwłaszcza jeśli pracujemy w pozycji siedzącej. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dawka sportu dobranego do naszej kondycji oraz stanu zdrowia.

Choroby związane z bólem kręgosłupa

Czasami przyczyną bólu kręgosłupa jest choroba. Najczęściej występujące to:

– zwyrodnienia kręgosłupa

– zapalenie stawów

– dyskopatia

– osteoporoza

Choroby te mogą być skutkiem „zużywania się” kręgosłupa, urazów czy też ogólnego zaniedbania. Musimy pamiętać, że w poważniejszych przypadkach nie wystarczy rehabilitacja i masaże – jeśli zmiany są ciężkie i uciążliwe czasami niezbędna jest operacja. Musimy pamiętać, że stan naszego kręgosłupa zależy przede wszystkim od nas i od naszego trybu życia. Wszechobecny stres i pośpiech nie należą do naszych sprzymierzeńców, ale musimy wiedzieć, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Jeśli Ty też borykasz się z takim problemem, zapraszamy do artykułu z informacjami jak radzić sobie z bólem kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *